Woolmark Sertifikası

Tavus Halı - 1960’dan bugüne, yarım asrı aşkın tecrübe...

woolmark
woolmark
WOOLMARK
Woolmark uluslararası yün birliğinin garanti markasıdır ve dünyanın en çok tanınan tekstil sembolüdür.
Bu sembol, en iyi kalite ve güven garantisini temsil etmektedir. Woolmark markasını, yalnızca bu kaliteyi ve güven garantisini sağlayabilen firmalar, ürünleriyle birlikte kullanma lisansına sahiptir.
Woolmark damgası taşıyan bir ürünün, The Woolmark Company tarafından belirlenen teknik standartlara uyması için bir dizi sıkı testten geçmesi gerekmektedir.

SAĞLIKLI, KONFORLU VE GÜVENLİ ORTAMLAR

Yün – yenilikçi, çok yönlü ve dayanıklı. Doğal performans, güç ve konforun mükemmel bir karışımı olan yün, ev, ofis, otel, hastane ve diğer kamusal alanların iç mekanları için ideal bir seçimdir. Yün kumaşlar günlük aşınma ve yıpranmalara karşı yıllarca dayanabilme özelliğiyle döşemelik kumaş, halı, zemin döşemeleri, perdeler ile uyku giysileri, battaniye, minder ve koltuk örtüle ri gibi iç mekan ürünleri için mükemmel bir seçimdir.

YÜNÜN GALİP GELME SEBEBİ

Yün, %100 doğal, biyolojik olarak çözünebilir ve yenilenebilir özelliktedir. Koyun, günışığı, su ve çimenin birleşiminden yapılmaktadır. Lifleri, uzun yıllar süren aktif yaşamlar içerisinde son derece dayanıklıdır. Atıldığında biyolojik olarak çözünebilir özelliktedir. Ayrıca gezegen dostu, yenilenebilir liflerden oluşmaktadır. Koyunların üzerinde büyüyen yün, yıllık olarak kırpılabilir. Günümüzde ürünlerin çevresel boyutlarına karşı gitgide daha duyarlı hale gelen tüketiciler için yün, sorumlu tüketim bakımından son derece önemlidir.

Tavus Cami Halıları
Tavus Cami Halıları

YÜN HALI

İnsan anatomisi yumuşak zeminlerde yürümek için yaratılmıştır. Her bir yün lifi, kendisine doğal bir elastiklik kazandıran üç boyutlu sarmal bir α-heliksine sahiptir. Bu elastiklik, yün lifinin orijinal boyundan %30’a kadar daha fazla esneyebileceği ve eski haline geri dönebileceği anlamına gelir. Bu nedenle yün halılar yürürken konforu arttırır ve yarıca mobilyaların neden olduğu izlerin de kendiliğinden düzelmesini sağlar.

YÜNÜN FAYDALARI

1. Lüks & konfor: Yün doğal olarak, kendimizi güvende, emniyette ve konforlu hissetmemizi sağlayan güç ve yumuşaklığın mükemmel bir karışımıdır. Gelişmiş bir lif olan yün üşüdüğünüzde sizi ısıtır, terlediğinizde ise serinletir.

2. Görünümünü koruma özelliği: Yün iç mekan ürünleri, lifin gücü ve dayanıklılığı sayesinde daha uzun sürelerle “yeni” görünümünü korur. Yün içeriği yüksek döşemelik kumaş ve halılar, en sert yıpranmalardan sonra bile eski haline dönme özelliğine sahip olup anti-statik özellikleri toz ve kir partiküllerini daha az çekeceği anlamına gelir.

3. Nem emme özelliği: Binalarda çok miktarda buhar bulunabilir. Yüksek nem oranı bakteri, mantar ve toz akarları için mükemmel yaşam koşulları sağlar. Yün, ıslaklık hissi vermeden kendi kuru ağırlığının yüzde 33’ü oranında nem emebilme özelliği ile popüler tekstiller arasında en yüksek geri kazanıma sahiptir.

4. Güvenli: Yünün doğasında var olan kimyasal yapısı, yünü aleve karşı doğal olarak dirençli hale getirir. Çoğu tekstil ürününe kıyasla yünün yanma olasılığı daha düşüktür. Pamuk 255°C’de alev alırken, yünün tutuşması için sıcaklığın 570- 600°C ulaşması gerekir. Yün tutuşmadığı takdirde, yangın geciktirici olarak yaygın bir şekilde kullanılan bir element olan yüksek nitrojen seviyesi nedeniyle kendi kendine sönme eğilimindedir. Polyester 252-292°C’de, naylon ise 160-260°C gibi daha da düşük ısılarda erirken yün asla erimez, böylelikle birçok yaygın sentetik gibi deriye yapışmayarak yanık mağdurlarının önemli tıbbi komplikasyonlarını azaltır.

Tavus Cami Halıları

5. Sağlıklı: Ortam havasını iyileştirir. Almanya’da bulunan DWI (Deutsches Wollforschungsinstitut) enstitüsünde yapılan araştırmalar, formaldehit, ozon, nitrojen oksit ve sülfür dioksit gibi kirletici maddelerden kaynaklanan moleküllerin yün tarafından kimyasal olarak bağlandığını göstermiştir. Bu, koku için de geçerlidir.

6. Yalıtım: Yün ince ve kıvrımlı bir liftir; bol miktarda hava boşluğu içerir ve bu nedenle daha iyi yalıtım sağlar. Yün malzemelerde dekore edilen odalar ısınma maliyetlerini düşürerek yünle yalıtımı doğal ve güvenli kılar.

7. Akustik: Yün, en etkili akustik bina malzemelerinden biridir. Doğal kıvrımları havayı tutarak optimum ses yalıtımı sağlar. Yün halılar, örneğin, yürüme sesleri gibi sesleri önler ve diğer gürültü kaynaklarından gelen ses emisyonunu yüzde 80’e kadar düşürür.

8. Bakım kolaylığı: Yün lifleri, yüzeye bağlı çok ince, mumsu üst tabakası sayesinde lekelere karşı doğal bir dirence sahiptir. Bu yüzeye bağlı tabaka yıkama veya çeşitli işlemlerle kolay kolay giderilemez. Dökülen sıvıların kalıcı lekelere neden olmadan önce yün kumaştan silinebilmesi için gerekli zamanı sağlar.